budynek-centrum

Wyprawa do Synchrotronu

20 lutego 2020r. nasze Koło Naukowe miało okazję przenieść się w zupełnie inny świat. Mogliśmy zobaczyć jedno z dwunastu w Europie, Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS!

Prawda, że pięknie brzmi? I robi niesamowite wrażenie!

Ośrodek, który powstał kilkanaście lat, jest najmłodszy na świecie, a to oznacza, że też najnowocześniejszy. Z zaplanowanych 12 linii badawczych, całkowicie wykończone i oddane do użytku są dopiero 3. Ale kiedy słuchaliśmy, że np. jedna skrzynia do próżni kosztuje 120 milionów, to aż nam było słabo 🙂

Jeśli chcielibyście zobaczyć to, co nam było dane poznać w ciągu dwóch godzin zwiedzania, możecie udać się na wirtualny SPACER!

Była to bardzo trudna, wymagająca lekcja fizyki, ale niezwykle pasjonująca. Dla nas tym bardziej interesująca, że w Solarisie ciągle poszukują osób do pracy, i to nie tylko fizyków. Pan vice-dyrektor, który nas oprowadzał, jest z wykształcenia psychologiem i ekonomistą. Swoją miłość do fizyki odkrył bardzo późno, ale z niej nie zrezygnował, tylko sam rozwijał. Dla uczniów to świadectwo, że zawsze można zacząć rozwijać nowe pasje.

Byliśmy bardzo dumni, że mamy w Krakowie swój własny CERN 🙂

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *